Aliye TUNCER
Kurucu ve Okul Müdürü
 • Adres :  Sinanoba Mahallesi, Mustafa Kemal Bulvarı 212.Villa, No:50/C
  Büyükçekmece , İSTANBUL
 • Telefon :  +90 212 864 3587
 • E-mail:  info@ilkeanaokulu.com

DOĞRU OKUL NASIL SEÇİLMELİDİR?

Okul seçimi, anne baba olarak hayatımızın belki de en önemli seçimlerinden biriyle karşı karşıya kaldığımız anlar bizi en çok bunaltan dönemlerdir. Çocuğumuz söz konusu olduğunda çok seçici olduğumuz bir gerçektir. Gözümüzden sakınarak büyüttüğümüz yavrularımızı emanet edeceğimiz okulu seçmek başlı başına bir sorun olarak karşımıza çıkar. Çevremizde birbirinden farklı ve iddialı pek çok okul varken biz çocuğumuzu ve eğitimini emanet edeceğimiz kurumları çok iyi seçmek, tanımak ve araştırmak zorundayız. Söz konusu olan çocuğumuzun sadece okuma yazma öğrenmesi ya da bir takım derslerde başarı elde etmesi değildir. Neredeyse bütün bir ömrünü, karakterini,mesleğini ve geleceğini belirleyecek uzun bir süreçtir.

O zaman okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz :

1. Okulun Misyonu ve Vizyonu :

Okul bir eğitim ve öğretim kurumudur. Bunu elbette hepimiz biliriz. Ancak çocuklarımızın bu bilinçte olmasını beklemek biraz hayalperestlik olur. Onlar hem yaşları itibarıyla,hem de henüz o bilişsel olgunluğa ulaşamamış olmaları nedeniyle okulun önemini ve kendilerine katacağı değerleri algılayamazlar. Çocuklara okulun ne olduğunu ve orada neler öğreneceğini anlatabilmek için somut anlatımlarda bulunmak gerekir. Üstelik bir okuldan beklentilerimizi iyi saptamak gerekiyor. Hem anne babalar olarak biz yetişkinler, hem de çocuklar okulun neler sağlayacağı ve ne tür bir vizyon ve görev üstlendiğini tam olarak bilmek zorundayız. Zira okul tek başına bir binadan öteye gitmez, okulu tanımlayan asıl değerleridir. Bu değerlerin neler olduğunu bilmek doğru bir okul seçimi için kritik öneme sahiptir.

2. Okulun Eve Yakınlığı :

Bu en önemli konulardan biridir ve cevabı da çok basittir. En yakın, en kolay ulaşılacak okul en iyi okuldur. Henüz 3-6 yaşında bir çocuğu sabahın erken saatlerinde uykusundan kaldırıp servislere bindirmek ve neredeyse saatlerce sürecek yolculuklara göndermek çok da akıllıca değildir. Bu kadar küçük yaştaki bir çocuk henüz oyun çağı çocuğudur ve sabah ve akşam uzun saatlerini yollarda geçirmesine hiç gerek yoktur. Üstelik özellikle okul öncesindeki çocuklar için aileler sık sık okula gitme ihtiyacı duyabilirler.

Okulun uzun süreli bir eğitim kurumu olduğunu unutmadan, her tür hava koşulu olabileceğini göz önünde bulundurarak, zaman zaman sağlık sorunları yaşanabileceğini düşünerek olabilecek en yakın okulu düşünmekte fayda var. Bu anlamda da eve yakın iyi bir okulun tercih edilmesi son derece yararlıdır.

3. Eğitimin Kalitesi ve Öğretmen Seçimi :

Okul ve eğitimin kalitesinden bahsediyorsak en önemli konunun öğretmen seçimi olduğunu bilmek zorundayız. Okulları okul yapan binanın görkemi, boyaları, malzemeleri değil, o okulda eğitim verecek öğretmenlerin niteliği, deneyimi ve yeterliğidir. Bu ilk öğretmenler çocuğun kişiliğindeki yapı taşlarını oluşturan ve aileden sonraki en önemli insanlardır. Öğretmen sadece ders anlatan, ders süresi bitince okulla ve çocukla ilişiğini kesen bir insan değildir. Gerçek anlamda bir öğretmen çocuğu ailesiyle ve çevresiyle bir bütün olarak gören, değerlendiren eğitim hayatına daha baştan doğru şekil veren gerçek eğitmendir. Okul yapı olarak pek çok donanıma ve muhteşem teknik imkanlara sahip olabilir.Ancak o donanımı çocukların eğitiminde kullanma yeterliliğine sahip öğretmenler yoksa bütün o malzemeler sadece göz boyama ve gösteriş malzemeleri olarak kalmaktan başka bir işe yaramazlar.

4. Çocuğun Okulu Sevmesi :

Çocuklar okula başladıklarında genellikle çok istekli ve heyecanlı olurlar. Çünkü okul yeni arkadaşlar, yeni bir çevre demektir.

Her şeyin ötesinde çocukların okulu sevmesinin en önemli koşulu iyi bir okul ve iyi bir öğretmendir. Çocuğu okula hazırlamak velinin görevidir ama okula başlamış bir çocuğun okulu sevip sevmemesi öğretmenin becerisine kalmıştır. Normal şartlarda bir çocuk zaten okulu sevmek için pek çok nedene sahiptir.

5. Sosyal Etkinlikler :

Okulun sadece bazı bilgilerin öğretildiği bir bina olmadığını biliyoruz. Okul olarak tanımladığımız kurumlar aynı zamanda eğitim yuvalarıdır. Eğitim yuvaları demekse,ders vermenin ötesinde başka bazı değerlerin de verildiği, çok yönlü çocuklar yetiştirmenin en önemli amaç olarak görüldüğü eğitim öğretim anlayışı demektir.

Her çocuğun en az bir yeteneğe sahip olarak doğduğunu düşünerek, çocukların sahip oldukları yetenekleri,ilgi alanlarını ortaya çıkarmakta okulun önemli bir rolü vardır.Hem akademik anlamda, hem de sosyal faaliyetler konusunda tam donanımlı, kendine güvenli, yeterli, ilgisi ve yeteneği doğrultusunda eğitim almış çocuklar yetiştirmek amacındaki bir okulu seçmek en önemli şeydir.

6. Okulda Beslenme :

Okul öncesi çağındaki çocukların beslenmesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Yemeklerin çocukların vitamin ve mineral ihtiyaçları düşünülerek hazırlanıyor olması son derece olumlu bir yaklaşım. Bununla beraber ailelerin endişe ettiği konuların başında çocukların kendilerine verilen yemekleri yiyip yemediğidir. Doğal olarak çocukların yemek konusunda ne kadar seçici davrandıklarını da düşündüğümüzde birçok ailenin endişesini haklı bulmamak mümkün değil. Yemeklerin yenip yenmediği takip edilmiyorsa ve çocuklarımız yeterli miktarda gıda almıyorsa, okullarda yemek verilmesinin hiçbir anlamı kalmıyor.

7. Servis

Servis konusu zaman zaman bir sorunlar yumağı olarak anne babaları zorlayan bir konudur. Gönül ister ki çocuklarımız yakın okullara gitsinler ve servis problemleriyle uğraşmasınlar.

Servis konusunda maalesef son zamanlarda yine bir çok olumsuz duyumlar var. Bir okul seçerken çocuğunuzu emanet ettiğiniz kurumun öğretmenleri, ciddiyeti, sorumluluğu, görev bilinci ne kadar önemliyse, kuruma çocuklarınızı ulaştıracak servis şirketi ve personeli de o kadar önemlidir.

Öncelikle;

 • Servisin güvenilir olup olmadığı,
 • Servis şirketinin ismi, tanınırlığı,
 • Servis araçlarının kaç yıllık oldukları,
 • Servis şoförlerinin yeterliliği, ustalığı ve güvenilirliği,
 • Servis şirketinin referansları ve ne kadar süredir o okulla çalıştıkları,
 • Servis elemanlarının ne kadar süre ile o şirkette çalıştıkları,
 • Eleman seçiminde şirketin kriterleri, gibi bir çok konuyu iyi sorgulamak durumundasınız.
 • Yine bir başka önemli konu da serviste bir gözetmen bulunup bulunmadığı olmalıdır. Okulun çalıştığı servis şirketinin bunları karşılayıp karşılamayacağını iyi öğrenin.

  8. Aile İle İletişim ve Rehberlik Hizmetleri :

  İyi bir okul-aile işbirliği çok önemlidir. Zaman içinde bazı sorunlar yaşanması normaldir. Çocuklar eğitim hayatları boyunca bazı iniş çıkışlar yaşayabilirler. Hayata hazırlanan çocukların kendi yaşam deneyimlerini kazandıkları unutulmamalıdır. Bu deneyimler olumlu ve olumsuz sonuçlarıyla beraber bir bütündür. Önemli olan ailenin çocuğun yanında yer alması, sorunlarına karşı dikkatli ve ilgili davranmasıdır. Doğru eğitimle yoğrulmuş çocuklar kendi çözümlerini kendileri bulma yeterliliğini kazanmış bireyler olurlar. Eğitimin amacı da bu olmalıdır.

  Bütün bu amaçları gerçekleştirmek için seçilecek okulun öncelikli olarak aile ile iletişim konusunda son derece hassas ve dikkatli davranıyor olması gerekiyor. Çocukların yaşayacağı sorunlarda, çocuklarda görülebilecek herhangi değişik duygu durumlarında okulun konuyu aileyle paylaşması ve çözüme yönlendirmesi, bunun için de bütün bunları fark ederek doğru adımlar atacak kapasite ve deneyimde olması gerekiyor.

  Okul aile işbirliği hafife alınamayacak kadar önemli bir sorumluluktur. Özellikle Rehberlik hizmetleri bilindiği gibi kılavuzluk etmek demektir. Bunu yapamayacak okullara çocuk emanet etmek, el yordamıyla eğitim verilen okullara çocukları teslim etmek demektir. Sonrasında pek çok olumsuz durumla karşılaşmak mümkündür.

  Seçeceğiniz okulun, rehberlik hizmetlerini iyi araştırmanız gerekiyor. Aileleri bilgilendirecek seminerler, eğitim çalışmaları,çocukların durumuyla ilgili olarak düzenli yapılan bilgilendirme toplantıları gibi bir çok çalışmanın rehberlik ve okul yönetimi tarafından yapılıp yapılmadığına çok dikkat edilmelidir.

  Sonuç olarak, okul seçimi gerçekten önemli bir iştir. Günübirlik kararlarla ya da kulaktan dolma bilgilerle alınamayacak bir karardır. Bu konuda alıncak kararın çocuğunuzun ömrü boyunca etkisi olacağını ve onun neredeyse bütün bir hayatını etkileyecek bir adım olduğunu unutmayın. Burada aslında okul seçiminden daha çok iyi eğitmen ve öğretmen seçimi olarak konuyu netleştirmek daha sağlıklı olur. Ancak iyi eğitici ve öğreticilere sahipse bir okulun iyi bir okul olduğunu söyleyebiliriz. Okul kararı verirken öğretmenlerin yeterliliği, almış oldukları eğitim, bu konudaki deneyimleri ve bulundukları okulda ne kadar süreyle bulundukları gibi önemli konuları baştan öğrenmek ilerde çıkması muhtemel sorunları baştan önleyecektir. Ayrıca, kararınızı verirken çocuğun öğretmeninin yıl içinde değişme ihtimali olup olmadığı hakkında okul yönetiminden kesin açıklama istemelisiniz. Saygılarımızla,